Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” – Na Spotkanie Ze Światem
Nowy projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” – Na Spotkanie Ze Światem. Głównym celem projektu jest poszerzenie horyzontów myślenia (w oparciu o krytyczne myślenie uczniów) oraz dostrzeganie problemów świata w wymiarze globalnym, jako sieć wzajemnych relacji i powiązań. Ramami działań jest Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 wokół której podejmowane będą takie działania jak warsztaty, Tydzień Edukacji Globalnej (Żywe Biblioteki), projekty międzyklasowe i międzyprzedmiotowe. Wymienione działania mają na celu kształtowanie postaw prospołecznych, empatii, otwartości i akceptacji różnorodności, Chcemy, aby nasi uczniowie byli świadomymi i odpowiedzialnymi odbiorcami i „konsumentami” współczesnej cywilizacji. Działania, które chcemy zaproponować naszym uczniom mają odpowiadać współczesnym wyzwaniom cywilizacyjnym jak rozumienie swojej roli w świecie w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju.
Głównym celem projektu jest poszerzenie horyzontów myślenia (w oparciu o krytyczne myślenie uczniów) oraz dostrzeganie problemów świata w wymiarze globalnym, jako sieć wzajemnych relacji i powiązań. Ramami działań jest Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 wokół której podejmowane będą takie działania jak warsztaty, Tydzień Edukacji Globalnej (Żywe Biblioteki), projekty międzyklasowe i międzyprzedmiotowe. Wymienione działania mają na celu kształtowanie postaw prospołecznych, empatii, otwartości i akceptacji różnorodności, Chcemy, aby nasi uczniowie byli świadomymi i odpowiedzialnymi odbiorcami i „konsumentami” współczesnej cywilizacji. Działania, które chcemy zaproponować naszym uczniom mają odpowiadać współczesnym wyzwaniom cywilizacyjnym jak rozumienie swojej roli w świecie w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju.
Szkolny Klub Dziennikarski dzięki programowi Równać Szanse.
Od maja do końca października 2024 roku młodzież ze Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego brała udział w programie Równać Szanse, które jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Civis Polonus. Podczas projektu młodzież założyła Szkolny Klub Dziennikarski, w którym realizowali różne działania. Klub prowadzi własne social media oraz zorganizował szkolne radio, które regularnie nadaje podczas przerw między lekcjami. Projekt był doskonałą okazją do rozwijania różnych umiejętności nie tylko dziennikarskich ale także organizacyjnych. Podczas projektu młodzież brała udział w wielu różnych aktywnościach jak warsztaty, spotkania czy wyjazd do Wrocławskiego Radia. Był to wspaniały czas realizowania swoich pasji ale i rozwijania nowych możliwości i poszerzania horyzontów.
Nasza szkoła wraz z zaprzyjaźnionym partnerem z Czech – z Deckiem (Decko, Stredlisko Volneho Casu, Nachod) realizuje projekt „Ocalić od zapomnienia” finansowany przez Fundusz Wyszehradzki (Visegrad Fund).
Głównym obszarem naszych zainteresowań w tym projekcie jest: DZIEDZICTWO I PAMIĘĆ. Chcielibyśmy skupić się na naszej wspólnej historii i odkryć nowe zagadnienia oraz lepiej poznać te, które już zostały odkryte, ale nie zawsze dobrze znane. Nasz teren – Kudowa – Zdrój – Nachod należał do terytoriów niemieckich przed iw czasie II wojny światowej. Dla nas – Polaków historia tych miejsc nie jest dobrze znana. Dzięki różnym projektom edukacyjnym odkryliśmy, że w czasie II wojny światowej w Kudowie – Zdroju i okolicach istniał obóz pracy dla 5000 osób. Niektóre obozy przypominały obozy koncentracyjne. Obóz został wyzwolony przez Czechów i wojska sowieckie w 1945 roku, a więźniowie zostali ewakuowani do Nachodu.
Zaczynamy kolejny rok szkolny z programem Erasmus+
Dzięki akredytacji jaką szkoła posiada w programie Erasmus+, sektor Edukacja Szkolna szykujemy się powoli do drugiego roku wdrażania naszej szkolnego Europejskiego Planu Rozoju Szkoły w oparciu o dofinansowanie z Erasmus+. Kończymy projekt na rok szkolny 2022/23 podczas którego ponad 20 uczniów wyjechała na wymiany zagraniczne a ponad 10 nauczycieli na szkolenia i job-shadowing.
W kolejnym roku 2023/24 ruszamy ponownie w podróże, które kształcą do naszych partnerów w Europie – czeka nas współpraca z Niemcami, Portugalią, Turcją i Włochami!
Projekt „Polsko-czeska koniczynka”
Stowarzyszenie „Nasza szkoła” wraz z czeskim partnerem Decko Nachod realizuje projekt „Polsko-czeska koniczynka” CZ.11.4.120/0.0/0.0/21_034/0003136.Projekt ma na celu zacieśnianie współpracy między młodzieżą szkolną z Kudowy (szkoła w Słonem) oraz Nachodu. Zaplanowano 2 imprezy biegowe oraz warsztat dla pracowników instytucji. Dopełnieniem działań jest lustrzany projekt z Czech (łącznie 4 imprezy biegowe będące nawiązaniem do czterolistnej koniczynki) w których weźmie udział łącznie 100 uczestników ze strony polskiej i 100 uczestników ze strony czeskiej. Będzie to integracja i aktywizacja po okresie pandemii i ograniczonych kontaktów.
Okres realizacji to 01.06.2022 – 31.12.2022.
Projekt „Polsko-czeska koniczynka“ współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
Projekt 2be_Eco
Naszym wspólnym celem w projekcie jest wzajemne poznanie i integracja młodzieży z dwóch szkół – szkoły Leonardo w Jenie oraz szkoły w Kudowie – Zdroju – Społecznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego.Celem projektu jest także zwiększenie świadomości związanej z globalnymi problemami ekologicznymi i wypracowanie sposobów jak im przeciwdziałać lokalnie, w najbliższym otoczeniu.
Wymiany z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymian Młodzieży
Projekt „Razem możemy więcej” był skierowany do grupy młodzieży z Polski (szkoła w Kudowie – Zdroju) i Litwy (Siauliai) w wieku 14-15.Uczestniczyło w nim 20 uczniów i 4 opiekunów. Tematem przewodnim projektu był wolontariat i aktywizacja młodzieży do działania dla innych lub na rzecz ważnych spraw.
czytaj dalej
Polsko-czeski projekt sportowy „Razem uprawiamy sport”
Projekt „Razem uprawiamy sport” Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002894, realizowany był od X 2021 do VI 2022 przez Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” z Miastem Nachod i szkołą podstawową w Nachodzie im. Masaryka.Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. W ramach projektu uczniowie obu szkół spotkają się nadal w ramach trwałości projektu na akcjach sportowych po obu stronach granicy. Uczniowie wzmacniają integrację i aktywizację sportową.W projekcie zaplanowano 5 spotkań po stronie polskiej (jazda na rolkach, pływanie, rajd rowerowy, turniej ogólno-sportowy), w których weźmie udział łącznie 100 uczestników ze strony polskiej i 100 uczestników ze strony czeskiej. Polscy uczniowie brali udział w zajęciach na krytym lodowisku w Nachodzie, realizowanych przez partnera.
Erasmus +, Podnoszenie kompetencji kadry
Erasmus +, Podnoszenie kompetencji kadry w myśl Arystotelesa „Ci,którzy wiedzą, wiedzą. Ci, którzy rozumieją, uczą”. Projekt pozwalający na udział naszych nauczycielek i nauczycieli w następujących 6 szkoleniach organizowanych przez europejskie instytucje szkolące:
„Non-formal and better” with our parter in Nachod – Decko.
We implement a new project funded by Visegrad Fund „Non-formal and better” with our parter in Nachod – Decko.
The main base for the project and its activities is continuation of colaboration between institutions in Kudowa – Zdrój and Nachod. This year we would like to strenghten our skills in non-formal edukaction. In close colaboration with Decko we do within the project: job shadowing and study visits, seminars and workshops and we share our good practicies regarding non – formal education.
Realizujemy nowy projekt finansowany przez Fundusz Wyszehradzki „Non-formal and better” z naszym partnerem w Nachodzie – Domem Kultury Decko.
Główną podstawą projektu i jego działań jest kontynuacja współpracy pomiędzy instytucjami w Kudowie – Zdroju i Nachodzie. W tym roku chcielibyśmy wzmocnić nasze umiejętności w edukacji pozaformalnej. W ścisłej współpracy z firmą Decko wykonujemy w ramach projektu: job shadowing i wizyty studyjne, seminaria i warsztaty oraz dzielimy się naszymi dobrymi praktykami w zakresie edukacji pozaformalnej.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″
Szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″ na zakup nowości czytelniczych i lektur.
Matematyka jest wszędzie
„Matematyka jest wszędzie” – hasło, które towarzyszy naszym uczennicom i uczniom w kolejnym roku szkolnym jest kontynuowane dzięki programowi grantowemu mPotęga pod nazwą Eko – logiczni. Uczniowie poprzez obliczenia matematyczne dostrzegają, że warto dbać o ekologię i że warto wzmacniać postawę młodego człowieka odpowiedzialnego za swe najbliższe otoczenie. Do tego świetnie się bawią z matematyką 🙂